After all the fine weather it was a shame rain had to spoil this years championship. There were many young Pembrokeshire Harriers competing in the eight races and some very good results, although I have not any to hand yet - they will be pasted here as soon as I have them.

Iori Humphreys was by far the best result of the day - winning the Year 4 Boys  by some distance, but there were many other notable results.Leah Raymond 3rd and Alice Evans 6th in Year 6 Girls, Harry Worth, Kyle Cook (Year 5 Boys), Kasia Cook and Kieran Owen. There were more Harriers but I was marshalling and  missed them in the mass ranks of athletes -- sorry if your names not here. Full Result to follow

Here are the results with errors:-

Dyfed primary schools cross country championships at the United Counties showground on Thursday 7 March 2013

1568 o rhedwyr

68 o ysgolion

 

Diolch yn fawr am eich cefnogaeth

 

Boys Year 3

 1

Ifan Knott

Nantgaredig

4.15

 2

Frank Morgan

Y Dderwen

4.17

 3

Sam Proctor

Gymraeg Rhydaman

4.18

 4

Oliver Teagle

Bro Banw

4.20

 5

Ben Procter

Nantgaredig

4.22

 6

Thomas Raybould

Teilo Sant

4.24

 7

Oliver Palin

Tenby

4.26

 8

Steffan Eleri

Y Dderwen

4.28

 9

Shay Norcross

Narberth

4.29

10

Owain Davies

Bryn Conin

4.31

11

 

 

4.33

12

Dylan Williams

Gymraeg Aberystwyth

4.34

13

Isaac Pridmore

Gymraeg Aberystwyth

4.36

14

Hywel Bowen

Llangadog

4.38

 

Teams

 1

Y Dderwen

 21

 2

Tenby

 41

 3

Nantgaredig

 43

 4

Dewi Sant

 67

 5

Gymraeg Aberystwyth

 77

 6

Griffith Jones

121

 7

Teilo Sant

136

 8

Prendergast

149

 9

Llangennech

162

10

Mary Immaculate

179

11

Bro Banw

234

 

1 Carmarthenshire 6; 2 Pembrokeshire 26; 3 Ceredigion 40

 

Boys Year 4

 1

Iori  Humphries

Orielton

3.31

 2

Rhys Evans

Gymraeg Aberystwyth

3.42

 3

Jac Chapman

Bro Banw

3.44

 4

Liam Edwards

Y Dderwen

3.47

 5

Joshua Jackson

Comins Coch

4.47

 6

Gwion Owen

Tregaron

3.48

 7

Dalan Morgan

Sageston

3.48

 8

Jac Hockenhull

Tregaron

3.49

 9

Joshua Tarling

Aberaeron

3.50

10

Freddie Stevens

Llangennech

3.51

11

Dafydd  Waters

Y Dderwen

3.53

12

Iestyn Lawson

Gymraeg Aberystwyth

3.57

13

Morgan Batten

Bro Brynach

3.58

14

Brandon Davies

Y Dderwen

3.58

15

Osian Davies

Pontyberem

3.59

Teams

 1

Y Dderwen

 29

 2

Roch

 78

 3

Llangennech

 83

 4

Aberaeron

113

 5

Bro Brynach

132

 6

Tavernspite

154

 7

Mary Immaculate

190

 8

Bro Banw

222

 9

Prendergast

226

10

Penygar

232

11

Gymraeg Rhydaman

242

 

1 Ceredigion 13; 2 Carmarthenshire 17; 3 Pembrokeshire 23

 

Boys Year 5

 1

Iwan Glynn

Y Dderwen

4.43

 2

Jack Borzum

Aberaeron

4.49

 3

Ryan Lewis

Penygar

4.55

 4

Ioan Phillips

Dewi Sant

4.56

 5

Deri Cairns-Howarth

Comins Coch

4.59

 6

Rhys Smith

Y Dderwen

4.59

 7

Sam Wooller

Llangennech

5.00

 8

Deian Morgan

Y Dderwen

5.02

 9

Daniel Jones

Carreg Hirfaen

5.04

10

Harry Worth

Mary Immaculate

5.05

11

Gwion Payne

Y Dderi

5.07

12

Bedwyr Thomas

Peniel

5.08

13

 

 

5.08

14

 

 

5.10

15

Ifan Phillips

St Padarns

5.11

 

Teams

 1

Y Dderwen

 15

 2

St Padarns

 60

 3

Aberaeron

 65

 4

Penygar

 83

 5

Dewi Sant

 90

 6

Y Dderi

 92

 7

Llangennech

105

 8

Mary Immaculate

108

 9

Prendergast

170

10

Laugharne

174

 

 

1 Carmarthenshire 8; 2 Ceredigion 18; 3 Pembrokeshire 50

Boys Year 6

 

 1

Tomos Rees

Saron

4.34

 2

Archi Morgan

Teilo Sant

4.41

 3

Garan Croft

Y Frenni

4.47

 4

Ioan Croft

Y Frenni

4.48

 5

Mabon Evans

Y Dderwen

4.50

 6

James Hill

Broad Haven

4.55

 7

Owain Williams

Peniel

4.57

 8

Callum Williams

Cilgerran

4.59

 9

Dewi Hobbs

Bro Pedr

5.01

10

Sam James

St Michaels

5.05

11

Kyle Cook

Lamphey

5.07

12

Iestyn Owens

Bro Pedr

5.07

13

Aled Thomas

Llangadog

5.08

14

Dafydd Jenkins

Dewi Sant

5.12

15

 

 

5.15

 

Teams

 1

Bro Pedr

 

 2

Y Frenni

 

 3

Lamphey

 93

 4

Saron

101

 5

Griffith Jones

107

 6

Ffairfach

132

 7

Y Dderwen

132

 8

Prendergast

139

 9

Llangennech

146

10

Gymraeg Rhydaman

149

1 Carmarthenshire 9; 2 Pembrokeshire 13; 3 Ceredigion 29

Girls Year 3

 1

Megan Jones

Bro Banw

4.21

 2

Katie Hill

Broad Haven

4.23

 3

Sophie Day

St Florence

4.25

 4

Ella Winter

Tenby

4.26

 5

Freya Yong

Comins Coch

4.28

 6

Esme Pickitt

Roch

4.30

 7

Caryl Lloyd

Y Frenni

4.31

 8

Amy White

Roch

4.32

 9

Alysha Iles

Y Dderwen

4.33

10

Yolanda Baroll

Comins Coch

4.35

 

Teams

 1

Tavernspite

 80

 2

Nantgaredig

 88

 3

Y Dderwen

101

 4

Mary Immaculate

103

 5

Llangennech

113

 6

Roch

121

 7

Gymraeg Rhydaman

127

 8

Penygar

128

 9

Griffith Jones

163

10

Pembroke Dock

168

 

1 Pembrokeshire 9;2 Carmarthenshire 21;3 Ceredigion 25

 

 

Girls Year 4

 1

Phoebe Davis

Ffairfach

3.42

 2

Carys Poole

Hendy

3.55

 3

Daisy Thompson

Y Dderwen

4.03

 4

Gabrielle Garcia

Llangennech

4.07

 5

Menna Davies

Brynconin

4.08

 6

Chloe De Schoolmeistr

Llanmiloe

4.15

 7

Tanwen Moon

Llanon

4.16

 8

Ella Morgan

Llangadog

4.16

 9

Kasia Cook

Lamphey

4.17

10

Chloe Towel

Aberaeron

4.17

11

Clara James

Gymraeg Rhydaman

4.18

12

Kirsty Brennan

Myrddin

4.19

13

Rebecca Harries

Y Dderwen

4.19

14

Daisy Blackwell

Tenby

4.21

15

Lili Arnold

Glan Cleddau

4.23

 

Teams

 1

Y Dderwen

 44

 2

Llangennech

 68

 3

Lamphey

 73

 4

Fenton

 82

 5

Broad Haven

 89

 6

Rhys Pritchard

116

 7

Nantgaredig

120

 8

Tenby

126

 9

Gymraeg Rhydaman

162

10

Aberaeron

174

 

1 Carmarthenshire 6;2 Pembrokeshire 28; 3 Ceredigion 42

 

Girls Year 5

 1

Siwan Jones-Evans

Teilo Sant

5.11

 2

Ruth Davies

Ffynnon Bedr

5.21

 3

Rachael Fice

Y Dderwen

5.28

 4

Beca Mai Roberts

Carreg Hirfaen

5.33

 5

Ffion Davies

Gelli Aur

5.39

 6

Rachael Butler

Llangennech

5.40

 7

Kayleigh Taylor

Mary Immaculate

5.41

 8

Glain Lewis

Dewi Sant

5.45

 9

Catrin Peters

Teilo Sant

5.46

10

Martha Wilson

Pembroke Dock

5.47

11

Libby Samuel

Llangennech

5.47

12

Nel Edwards

Bro Banw

5.49

13

Ffion Jones

Bro Banw

5.50

14

Molly Rogers

Bro Brynach

5.53

15

Isabel Moore

Y Dderwen

5.53

 

Teams

 1

Y Dderwen

 35

 2

Llangennech

 44

 3

Pembroke Dock

 76

 4

Bro Banw

 84

 5

Dewi Sant

 99

 6

Teilo Sant

103

 7

Llannon

107

 8

Griffith Jones

107

 9

Mary Immaculate

122

10

Tavernspite

156

 

1 Carmarthenshire 8; 2 Pembrokeshire 22; 3 Ceredigion 32

Girls Year 6

 1

Rosanne Garcia

Llangennech

5.05

 2

Taylor McArthur

Griffith Jones

5.07

 3

Leah Raymond

Brynconin

5.11

 4

Ella Townsend

Mary Immaculate

5.13

 5

Alice Evans

Mary Immaculate

5.16

 6

Hannah Davies

Aberaeron

5.16

 7

Olwen Batten

Bro Brynach

5.17

 8

Lyneth Daily

Aberaeron

5.19

 9

Carys Hicks

Templeton

5.25

10

Rosie Llywelyn

Orielton

5.27

11

Eva Edwards

Y Dderwen

5.28

12

Sydnee Turner

Pembroke Dock

5.36

13

Bethan McFadyen

Nantgaredig

5.38

14

Tyler Jones

Tremoilet

5.39

15

Elin Jones

Rhys Pritchard

5.40

 

 

 

Teams

 1

Mary Immaculate

 46

 2

Llangennech

 59

 3

Rhys Pritchard

 60

 4

Tavernspite

 60

 5

Nantgaredig

 81

 6

Bryn Conin

 

 7

Aberaeron

 82

 8

Y Frenni

103

 9

Griffith Jones

121

10

Lamphey

132

 

1 Carmarthenshire 10; 2 Pembrokeshire 12; 3 Ceredigion 29